Home› Groups› FamilySearch Yhteisö Suomi

FamilySearch Yhteisö Suomi

Join

Pähkinä purtavaksi

PenttiPaananen
PenttiPaananen ✭✭
March 22, 2023 edited March 22, 2023 in Social Groups

Sigfrid s.1835 M4FJ-GBC oli avioton lapsi. Eva Savolain s.1804 M4FJ-G1P oli hänen äitinsä. Syntymätietojen mukaan Sigfrid Lepistö M4FJ-G14 on tunnustanut isyyden mutta kuka hän on? FS tarjoaa Sigfrid Lepistöä M4FV-ST3 isäksi. Vihkitiedoissa ei heitä löydy. Haluaisin selvittää sen, että kuka Sigfrid on oikea ?

Rippikirjoissa tuon pojan syntymän ajoilta ei löydy tietoa isästä.

Pena

Syntymätiedot:

https://www.sukuhistoria.fi/sshy/sivut/HisKi-digiarkisto.php?bid=2818&pnum=74

0

Best Answers

  • ansila
    ansila ✭✭
    March 24, 2023 Answer ✓

    Olipa mielenkiintoista - tällainen draama rakentui mielessäni 🙂:

    Syntymätiedosta yritin löytää jotain mihin tarttua, Adam Lepistö kummina- oisko vaikka veli, Sigfrid lapsen nimi, oilisiko sama vaikka isoisällä. Paikka Saviniemi

    RK 1830-43 k 140: Ewa Savolainen ja oä lapsi mainittu. k 141 Lepistön poikia Christer, Adam ja Sigfrid. Sigfrid avioitunut 1742 Walb Waljacka

    Last K 1830-44 Saviniemi ensimmäisen aukeaman 2, puolella: Ewa Savolainen ja lapsi Sigfrid synt 8.8.1835, kuollut 8.4.1837 

    veljekset ?

    RK 1821-29 k 104 Sigfrid Lepistö * 1802 korj 1, kuollut 1821. Tätä henkilöä FS oli ehdottanut lapselle isaksi.

              k 105 Ewa Savolainen äitinsä Maria Lepistön kanssa

              k 106 veljekset Christer, Adam ja Sigfrid

    Last K 1811-30 k 53 Adam ja Sigfrid yhtäaikaa päässet lasten kirjasta pois

    Last K 1800-10 veljesten isän nimi Sigfrid Olofss Lepistö

    Tuossa 1. mainitussa Last K 1830-44 Ewa Savolaisen ja Sigfrid pojan alapuolella on 

      Bonden Sigfrid Lepistö ja Walb Waljacka 

      Heillä lapsia, ei yhtään Sigfrid nimistä

    MInusta tuntuu, että tämä Sigfrid Lepistö synt 20.1.1811, M4FJ-GLK, voisi olla Ewa Savolaisen lapsen isä

    Pitäviä todisteita ei ole. Olivat sukulaisia, asuivat lähekkäin, velipoika sopisi hyvin kummiksi ...

    Ja Ewa Savolaisen nimen eteen tuli kirjaimet Qp

    Kylläpä olet tehnyt paljon ja hienosti sukututkimusta, joka paikassa sinun nimesi luki näillä sivuilla,joilla seikkailin.

    0
  • ansila
    ansila ✭✭
    March 25, 2023 edited March 26, 2023 Answer ✓

    Vilkaisin Kansallisarkiston Astia-verkkopalvelusta ja siellä Mäntyharjun kirkkokuri- ja rikosluetteloita on varsinaisesti 1840-luvulta lähtien. Jotain "otteita" on 1816 lähtien. Mitään niistä ole ole sähköisenä, pitää mennä Mikkeliin katsomaan.

    0

Answers

  • PenttiPaananen
    PenttiPaananen ✭✭
    March 25, 2023

    Hei

    Kiitos avustasi. Tuo Sigfrid M4FJ-GLK olisi sopiva, kun ei ollut viellä namisissakaan.

    Onko tuollaisia asioita kirjattu siihen aikaan mihinkään, jos tunnustaa isyyden tai todetaan isäksi...


    Pena

    0
Clear
No Groups Found

Categories

  • All Categories